Novinky ze světa obchodu a financí

Složitá a nepřehledná investiční situace

Nejspíš by správné doporučení znělo zůstat v hotovosti a neangažovat se investičně vůbec. Že by znělo tentokrát znamená, že i rovnou zní, třídy aktiv jsou příliš drahé, prostor pro další růst omezený a covid jako by ani vysokými počty nakažených spotřebitele nezastrašoval, systematický tlak na kýženou reakci se tentokrát nedostavuje, ta se může dostavit při stupňování tlaku později, prodejcům proto doporučujeme neprodávat a nenechat se k prodeji vyprovokovat a kupcům laskavě doporučit, ať zvednou atraktivitu ceny, grátis ani skoro grátis to nepůjde.Přejeme pevné nervy a zdraví. Logiku v příspěvku hledejte opatrně. Takto jsou konstruovány moderní doporučení, neříct nic a doporučit opak. Čas napoví, dlouhodobý výhled, vše bude zase s mírnými korekturami v měřítku celosvětové ekonomiky v pořádku.

6.11.2021 / MV81, s.r.o.

Analýza, prognóza, pokyn

Po této ose se rodí rozhodnutí. Pakliže chcete zužitkovat svůj správný odhad situace, je potřeba ho podložit realizováným pokynem k nákupu či prodeji toho kterého aktiva, bez něj nelze svou prognózu efektivně zúročit. Prázdných prognóz, neboli tipů máme každý spousty. Publikací prognózy si můžete pověst zničit nebo naopak finančně umocnit. Příklady táhnou, pokud se člověk dopustí kardinálního přešlapu, jeho cena ve vztahu k budoucnosti strmě padá. Proto opatrně s prognózováním i cílováním. Sázka na budoucnost má hodnotu skrze svou dlouhodobost (trvalost). Argumentačně podpořit své prognózy proctví je samozřejmostí. Můžete taky zůstat mlčet a jen konat a nashromáždit takové peněžní prostředky, kdy už argumentace není třeba, výsledky hovoří za Vás.

24.5.2021 / MV81, s.r.o.

Ještě nedávno neotřesitelná hegemonie společnosti Boeing je nyní otřesena - část II.

Co tedy zapříčinilo strmý pokles hodnoty akcií? Přirozeně covid 19, pod ten se schová vše, pravda ale je, že Boeing i bez vlivu pandemie za evropským Airbusem zaostával. Pokles objednávek v důsledku pádu dvou letadel amerického výrobce skrze ne plně funkční software ho prakticky přišpendlily na zem, a to je přesně to co jako elitní dodavatel leteckého průmyslu nechcete. Chvíli se spekulovalo i o ukončení výroby vadného modelu letounu, v ten moment do cen akcií vstoupil velice dobře odpačatý "medvěd" a příslovečného býka pořádně prohnal, cena se sesypala ze 430$ až k $80, Boeing ztratil přízeň investorů a černé scénáře začly střídat ještě černější, kdo však ustál médii upřednostňované surové tlaky na prodej a s ním realizoval ztrátu, dnes slaví částečný úspěch při návrátu k na úrovně kolem 230$.

24.11.2020 / MV81, s.r.o.

Technologický Nasdaq se nebezpečně přehřívá

Vývoj na trzích aktuálně technologickému sektoru nahrává, ale jak moc do rallye promlouvá realita dnešních dnů je věc druhá... Skoro to připomíná stav, kdy cestování lidské osádky na Mars je již v roce 2020 hotovou věcí. Ano, pokrok nepochybně přichází, ale ne v takovém tempu a rozhodně ne v takovém rozsahu, který by ospravedlnil současný překotný růst Nasdaqu a poměrně zásadní pokles v tradičních odvětvích, rebalance indexů nemá moc spasit ekonomiku v širším slova smyslu jinak než opticky. Krom toho jsme nezaregistrovali žádný převrat či snad šok z převratného vynálezu. Nad velkou částí spotřebitelů, fyzickými tahouny růstu se vznáší nechuť s řídnoucími peněžním rezervami k nadměrnému předcovidovému utrácení, u covidem nakažených pak platí dvojnásob.

5.11.2020 / MV81, s.r.o.

Ještě nedávno neotřesitelná hegemonie společnosti Boeing je nyní otřesena - část 1.

Pozice vládce leteckého průmyslu utrpěla citelné rány, především ve vztahu ke svému odvěkému rivalovi, evropskému Airbusu. V rámci sekce zpráv z oblasti finančního trhu tomu na našem serveru s tvrzením o praktické nedostižnosti amerického výrobce nebylo jinak. Nyní se však musíme smířit s tvrzením obyčejněším a životem více prověřeným: "všechna sláva, polní tráva". Vztah obou korporací donedávna připomínal obdobu Coca coly a Pepsi coly, jedničkou na trhu (tentokrát již bez dovětku o praktické nedostižnosti) je Coca cola, že Pepsi bude věčná dvojka by bylo minimálně s odkazem na aktuální realitu v leteckém průmyslu neodpovědné a snad i krátkozraké. O příčinách citelné změny poměrů v části 2.

29.10.2020 / MV81, s.r.o.

Zlato vs. Indexy

Cena zlata se drží přibližně na 5%tní hladině na dostřel k absolutním maximům, tedy ceně přesahující 2000 USD/unc. Dow Jones na tom není o nic hůře, stejně jako S&P 500. Problém je v tom, že ve světě investičně panují protichůdné nálady, a jeden chtě nechtě musí z kola ven. Obě aktiva historicky neprorážela ruku v ruce své cenové stropy, zpravidla se daří pouze jednomu z nich, na jednu stranu druhá vlna Covid19 zanáší na trhy strach, což svědčí zlatu, na druhé straně panuje optimismus, který žene vzhůru akcie, které jsou návíc podpořeny masivními emisemi peněz ze strany centrálních bank. Vzhledem k tomu, jak moc je a bude potlučená ekonomika čekáme pro příští měsíce pokles akcií a gradaci cen zlata. Jakmile se však bude situace rozjasňovat prim převezmou akcie.

14.10.2020 / MV81, s.r.o.

Koronavirus vtrhl na trhy bez varování a prudce, dno je však nejspíš za námi

Šok pro chladnoucí ekonomiky nemohl být více devastující, došlo tak ke dlouho očekávané katarzi, zjednodušeně to co mělo přijít, přišlo. Hlavní akciové indexy se propadly na dlouhé nese vídané úrovně, kdy v jeden moment prakticky vymazaly všechny zisky dosažené v rámci tzv. "Trump rallye". Uvěznění spotřebitelé vyprodávaly pozice, aby nahradily výpadek příjmů ze zaměstnání či podnikání, došlo tak hromadnému přesunu do hotovosti, očima dneška koronavirus nemá dostatečný zvuk na to, aby hojící se trhy zastavil. Oživení bude stejně prudké jako koronavirus sám o sobě, maximální míra paniky a strachu nejde dále maximalizovat, člověk si podle jednoho rčení zvykne i na šibenici.

13.4.2020 / MV81, s.r.o.

Odhady růsty světových ekonomik v neutěšeném a stále sestupném trendu

Zpomalování globální ekonomiky už nebezpečně připomíná předrecesní fázi hospodářského cyklu. Ono zpomalování spíše vykazuje známky brždění, revize růstu je při každém zasedání rozhodných institucí tlačena dolů, lehce tak může přeskočit do záporu, to by byl konec sestupného trendu v nedohlednu (ale také né na věky), na standardní nástroje jako je snížení úrokových sazeb nebo znovuzavedení QE, trh zatím nereaguje. Na akciích je cítit znatelná nervozita z obav z poklesu ziskovosti leaderů průmyslu a možný doprovodný propad celého průmyslu. Sentiment spotřebitelů je rovněž nahlodán, tentokrát ta korekce nevypadá nikterak ozdravně, převratná zpráva, která by onu nervozitu zmírnila, nepřichází.

9.10.2019 / MV81, s.r.o.

Facebook a Libra?Tuzex a Bony jsme tu už měli

Členská základna této americké společnosti je robustní, dokonce natolik velká, že svým záměrem spustit vlastní "kryptoměnu" ohrožuje národní zájmy. Měnová nedotknutelnost a ruku v ruce mocenský monopol je prozatím jen nervózní, sice ne hystericky, přesto nervózní z možných globálních dopadů. Na nákup Libry, potřebujete reálné oběživo, za které si pořídíte aktivum patrně směnitelné za některou ze služeb FB, principielně jde však o notorické opakování již dávného obchodního modelu stojícího například (s jistými odlišnostmi) na principu casina a žetonů či pornowebu a tokenů, přesněji kupónů dnes moderně zabalených pod tajemné slovíčko CRYPTO.

15.9.2019 / MV81, s.r.o.

Vytoužená super inflace se smrskla na doufání alespoň v nějakou inflaci

Centrální banky vyspělých ekonomik se snaží pomocí nízkých sazeb o stimul úvěrovému trhu, resp.bankám, aby tento stimul uvedly v život. Cílem je pozvednout ekonomiky států ze stagnace či mírného poklesu HDP a oddálit tak nástup "nevyhnutelného." Otázkou zůstává v jakém rozsahu předlužení se nachází korporátní sektor a domácnosti, onu zmiňovanou inflaci nejsou dle našeho mínění v této fázi cyklu schopny nějak výrazněji resuscitovat. Spotřeba nebo spíše touha po věcech, které nemáme a chceme se stárnoucí populací spíše zužuje než rozšiřuje, navíc priorita výhradního vlastnictví věci je hojně doprovázena trendem vlastnictví sdíleného, v užším slova smyslu tedy spoluvlastnictví.

15.9.2019 / MV81, s.r.o.

Stránky