Novinky ze světa obchodu a financí

Odhady růsty světových ekonomik v neutěšeném a stále sestupném trendu

Zpomalování globální ekonomiky už nebezpečně připomíná předrecesní fázi hospodářského cyklu. Ono zpomalování spíše vykazuje známky brždění, revize růstu je při každém zasedání rozhodných institucí tlačena dolů, lehce tak může přeskočit do záporu, to by byl konec sestupného trendu v nedohlednu (ale také né na věky), na standardní nástroje jako je snížení úrokových sazeb nebo znovuzavedení QE, trh zatím nereaguje. Na akciích je cítit znatelná nervozita z obav z poklesu ziskovosti leaderů průmyslu a možný doprovodný propad celého průmyslu. Sentiment spotřebitelů je rovněž nahlodán, tentokrát ta korekce nevypadá nikterak ozdravně, převratná zpráva, která by onu nervozitu zmírnila, nepřichází.

9.10.2019 / MV81, s.r.o.

Facebook a Libra?Tuzex a Bony jsme tu už měli

Členská základna této americké společnosti je robustní, dokonce natolik velká, že svým záměrem spustit vlastní "kryptoměnu" ohrožuje národní zájmy. Měnová nedotknutelnost a ruku v ruce mocenský monopol je prozatím jen nervózní, sice ne hystericky, přesto nervózní z možných globálních dopadů. Na nákup Libry, potřebujete reálné oběživo, za které si pořídíte aktivum patrně směnitelné za některou ze služeb FB, principielně jde však o notorické opakování již dávného obchodního modelu stojícího například (s jistými odlišnostmi) na principu casina a žetonů či pornowebu a tokenů, přesněji kupónů dnes moderně zabalených pod tajemné slovíčko CRYPTO.

15.9.2019 / MV81, s.r.o.

Vytoužená super inflace se smrskla na doufání alespoň v nějakou inflaci

Centrální banky vyspělých ekonomik se snaží pomocí nízkých sazeb o stimul úvěrovému trhu, resp.bankám, aby tento stimul uvedly v život. Cílem je pozvednout ekonomiky států ze stagnace či mírného poklesu HDP a oddálit tak nástup "nevyhnutelného." Otázkou zůstává v jakém rozsahu předlužení se nachází korporátní sektor a domácnosti, onu zmiňovanou inflaci nejsou dle našeho mínění v této fázi cyklu schopny nějak výrazněji resuscitovat. Spotřeba nebo spíše touha po věcech, které nemáme a chceme se stárnoucí populací spíše zužuje než rozšiřuje, navíc priorita výhradního vlastnictví věci je hojně doprovázena trendem vlastnictví sdíleného, v užším slova smyslu tedy spoluvlastnictví.

15.9.2019 / MV81, s.r.o.

Akcie dolů, zlato nahoru - průvodní symptomy krize signalizující nervozitu

Hned na úvod se sluší říct, že ona zmiňované krize, přeci jenom ještě nemusí nutně nastat. Veřejné povědomí již sice nějaký ten čas recesi věští, ale připravuje se na ni populace skutečně? Řekl bych, že docela líně a neochotně, kdo by se však na ni, vyjma notorických vyvolávačů, těšil. Akcie klesají spíše preventivně a stejně tak preventivně roste zlato, až to svádí k sebenaplňujícímu proroctví, nicméně k tomu je potřeba trhům dodat masivnější impuls než jsou současné ekonomické strašáky, investoři už jsou na ně zvyklé, stejně tak jako spotřebitelé, mnozí samotným čekáním znudění...ano, krize příjde nepochybně, ale bude to náhle a v tichosti.

13.8.2019 / MV81, s.r.o.

Šílenství, do kterého se dluhopisové investice blíží, již ztrácí přídomek investice

Bondy napříč světem jako by měly rating AAA+ automaticky. Záporné výnosy přestávají být něčím výjimečným a posun k cela běžným tuto tendenci aktuálně potvrzují. V základu selským rozumem a prostou matematikou se dobereme k závěru, že tak jako tak se prodělku nevyhneme, ledaže by očekávané výnosy v pozicích byly ještě zápornější než ty dosavadní. Tímto měřítkem jsou pak i společnosti jako čerstvý nováček Uber vlastně levné, není lepšího příkladu, protože vrcholový management s dostatečnou dávkou rezignace investorům přednesl tezi, že se nikdy nebude schopen dostat do zelených čísel. Hezký výhled pro společnost s kapitalizací 74 mld $.

9.8.2019 / MV81, s.r.o.

Trhy pořádně nevědí, jaký scénář bude podkladem pro budoucí růst

Slábnoucí globální ekonomika pořádně zatápí všemi napříč trhem, sázky na pokles, čili otevřít short pozice je pro psychiku zpravidla velmi skličující, miliontině procenta investorů se opravdu podaři trefit ideální okamžik přerodu do medvědího cyklu, trhům však 10 let a několik měsíců velí býci, většina činovníků má tendenci přehánět víru v růst nikdy nekončícím růstem, všichni však víme, že nic neroste do nebe, i když je potřeba dodat, že například technologický gigant Amazon již to pomyslné nebe protnula minimálně třikrát. Valuace jejich akcií již dávno přesahují všechny racionální i iracionální meze, zkrátka jednou musí přijít okamžik, kdy se její dynamika zastaví.

9.8.2019 / MV81, s.r.o.

Medvědí facka Donalda Trumpa

Když to nešlo po dobrém s Fedem, šlo to minimálně v dnešním obchodování, po zlém se cly. Americký prezident uvalil další cla na čínské zboží v rozsahu 300 mld.dolarů. Tento krok a především jeho načasování budí rozpaky a nedá spát nejednomu z dlouhodobých investorů. Burzy po celém světě se v průběhu dnešního obchodování již celkem slušně oklepávaly z rozhodnutí FEDu o mírnějším uvolnění měnové politiky, růstová korekce předchozího propadu vzala za své, když globální informační agentury reprodukovaly informaci o gradaci obchodního sporu s čínským protějškem, z toho se již trhy vzpamatovat nedokázaly...

1.8.2019 / MV81, s.r.o.

FED sazby snížil, nevyhověl však ani Trumpovi, ani očekávání trhu

25 basis, to je odpověď na otázku o kolik centrální banka US snížila úrokové sazby. Reakce převážné části investiční obce na sebe nenechala dlouho čekat, následoval razantní pokles akcií a naopak posílení dolaru vůči světovým měnám. Očekávání byla nastavena na snížení o půl procentního bodu, samo o sobě se nejedná o nepřekonatelný nesoulad mezi realitou a předchozímu očekávání, trhy spíše FED, resp.šéf banky vystrašil doprovodným komentářem s tím, že se jedná o vyrovnávací snížení, nikoliv o začínající trend poklesu sazeb.

1.8.2019 / MV81, s.r.o.

Zrak se nyní upírá k FEDu

Centrální banka US jako jeden ze stěžejních činitelů hospodářského cyklu, zasedá příští týden a na programu budou úrokové sazby. V očekávání, ne jen investiční veřejnosti FED sazby sníží, buďto o čtvrt nebo o půl procentního bodu. Tak jako tak je snižování sazeb známkou slabosti ekonomiky, jenže trhy, a to je jejich přirozená vlastnost, chtějí růst, a proto i tento pokles sazeb nechtějí vidět ve světle reality, ze zpomalení tempa růstu už to k recesi není až tak daleko, byť se v rostoucím trendu jedná jen o přechodné období

28.7.2019 / MV81, s.r.o.

Klesající objemy obchodů na pražské burze

Dávno pryč jsou ty časy, kdy se na burzovním parketu obchodovaly miliardy, při silnějších výprodejích se objemy pohybovaly kolem 5 miliard Kč denně, zatímco v současné době horko těžko dosáhnou na 0,5 mld. Od zrušení kotačního systému se začly propadat a jako by tak potvrzovaly definici "medvědího" trhu. Proto by se zdálo jeho opětovné nasazení být dobrým krokem pro nynější zabržděný model bid/offer. Toto opatření by také mohlo přilákat více zahraničích hráčů, kteří by stojaté vody jistě rozdmýchali

9.5.2019 / MV81, s.r.o.

Stránky