Novinky ze světa obchodu a financí

Klesající objemy obchodů na pražské burze

Dávno pryč jsou ty časy, kdy se na burzovním parketu obchodovaly miliardy, při prodejních se objemy pohybovaly kolem 5 miliard Kč denně, zatímco v současné době horko těžko dosáhnou na 0,5 mld. Od zrušení kotačního systému se začly propadat a jako by tak potvrzovaly definici "medvědího" trhu. Proto by se zdálo jeho opětovné nasazení být dobrým krokem pro nynější zabržděný model bid/offer. Toto opatření by také přilákat více zahraničích hráčů, kteří by stojaté vody jistě rozdmýchalo

9.5.2019 / MV81, s.r.o.

Kapitalismus dráždí superkapatalismus - trh je nabídkovou stranou přesycený

Postupy v rámci marketingových akcích nabírají na intenzitě, způsoby jak se spotřebiteli dostat při co nejmenších nákladech do peněženky, již chvílemi připomínají dostihovou štvanici. Jezdec svého koně je schopen dostat za hranici pomyslných výkonů a de facto v přeneseném slova smyslu svého koně ("zaměstnance" či spotřebitele) odrovnat. Nápor reklam při namátkově vybraném ať už bulvárního nebo konvenčního článku, je nesnesitelný.

4.5.2019 / MV81, s.r.o.

Jistota výnosu při minimálním riziku? Odpověď zní kupovat přední akciové indexy

Platí to samozřejmě pro dlouhý kapitál, zkrátka takovou investici musí trpěliví investoři vysedět. Riziko? Menší než malé, pokud člověk nedělá začátečnické chyby. Volně a s nadsázkou přepoženo, nekupuje - li na maximech a neprodává na minimech. Na druhou stranu trefit "dno" a vystihnout "vrchol" se podaří, vlastně nepodaří většině investorů ani jednou za život...stačí však udržet si zdravou víru v růst, který je i přes všechny nástrahy v dlouhodobém horizontu nezadržitelný.

9.4.2019 / MV81, s.r.o.

ECB posunula termín zvýšení úrokových sazeb

A na to jsou choulostivé především banky, v prvé řadě jejich marže tímto dál stagnují a prostor pro navyšování zisků je omezený. Na druhou stranu neroste podíl nesplácených úvěrů, které sebou zvyšování úrokových sazeb přináší. Euru jako měně tento odklad nepomohl zrovna tak, na hlavním páru s dolarem oslabilo chvílemi až pod hladinu 1,1200. Inflace eurozóny dlouhodobě stagnuje i přes masivní aktivitu ECB, HDP kolísá v průměru kolem 1%, což také nasvědčuje celkovému ekonomickému ochlazení.

9.3.2019 / MV81, s.r.o.

Poldi Kladno - na dostřel k obnově výroby

Kladenské hutě v pořadí již páté dražbě konečně našla svého kupce. Nový majitel je připraven výrobu obnovit, to znamená napumpovat do podniku další kapitál, bez toho se Poldi nehne z místa. Firma Omio, Poldovku vydražila za 140 milionů korun, složila jak dražební jistotu, tak dražební doplatek ke kupní ceně. V jakém rozsahu, při jaké zaměstnanosti prozradí nadcházející měsíce, resp.léta. Aktuální situace na trhu s ocelí není úplně příznivá, bude potřeba zase nějaká ta konsolidace, která by sebou přinesla větší kontrolu nad výrobou.

24.2.2019 / MV81, s.r.o.

Ostře sledované kvartální výsledky bank v US i v Evropě

Zklamání přinášejí hospodářské výsledky předních amerických i evropských bankovních skupin za 4q 2018. Problémem se staly především divize investičního bankovnictví, korekce na akciových trzích, dá-li se situace takto nazvat (medvědí trh zdá se se odkládá, byť ještě definitivně zažehnán není), sebou přinesla výrazný pokles ve valuacích jednotlivých portfolií (fondy, jednotlivci), ten by měl však být kompenzován opětovným růstem v právě probíhajícím čtvrtletí.

5.2.2019 / MV81, s.r.o.

Situace na kapitálových trzích vyznívá pozitivně

Všudy přítomný strach zdá se odeznívá, potvrzují to zvyšující se ceny akcií, resp.hodnoty burzovních indexů. Stále ještě nejsou hrozby recese eleminovány, nicméně vývoj od prosince, kdy ten loňský patřil co do poklesu vůbec k těm nejhorším v historii, se v lednu stabilizuje, ovšem s jistotou říci, že je po všem tvrdit nelze. Podstatnou roli pro budoucnost bude hrát ekonomický sentiment ve společnosti, potažmo spotřebitelská důvěra, ochota utrácet a v neposlední řadě i "nálada" v masmédiích.

17.1.2019 / MV81, s.r.o.

Finanční trhy znervózněly, plíživě se šíří strach

Ten je mediálně podpořený, společně s rostoucími úrokovými sazbami a citelným poklesem na kapitálových, se tak vytváří ideální klima, které může samotnou krizi. Jde o to donutit spotřebitele zavřít peněženku, pokud se toto chování rozšíří masově, tak se jedná co do recese nebo alespoň částečnému poklesu globální ekonomiky učiněno za dost. Profitovat z takového scénáře budou především investoři v takzvaných krátkých pozicích. Akciové indexy zpravidla odepisují 30% ze svých maxim.

31.12.2018 / MV81, s.r.o.

Bude utracen trendový akciový býk? Uvidíme...

Na globální akciový trh dorazila opětovně nastartovaná chmurná nálada. Evropa je v zajetí zpomalení růstu HDP, očekávaná čísla procházejí v jednotlivých evropských zemích revizí směrem dolů. Evropská centrální banka nemá k dispozici standardní měnové nástroje v plné míře, úrokové sazby by patrně musely sklouznout do mínusu, polud by se rizika recese vystupňovaly. Reálná ekonomika zpravidla pociťuje dopad poklesů kapitálových trhů do šesti měsíců.

20.11.2018 / MV81, s.r.o.

Letošní druhá výrazná korekce na akciových trzích

Globální akciový trh v letošním roce vykazuje nestabilitu a možný blížící se konec býčího sentimentu. Bezstarostné 10leté období růstu až na pár záváhání probíhalo pod taktovkou "bezmezné" konjunktury, tak trochu se však pozapomnělo na fáze ekonomického cyklu. Na druhou stranu existují teorie, které hovoří o tzv. "novém normálu", který vychází z přesvědčení o konstantním růstu v závislosti na výkonu ekonomiky. Nadcházející období napoví, která z nich bude mít navrch.

29.10.2018 / MV81, s.r.o.

Stránky