Novinky ze světa obchodu a financí

Bude utracen trendový akciový býk? Uvidíme...

Na globální akciový trh dorazila opětovně nastartovaná chmurná nálada. Evropa je v zajetí zpomalení růstu HDP, očekávaná čísla procházejí v jednotlivých evropských zemích revizí směrem dolů. Evropská centrální banka nemá k dispozici standardní měnové nástroje v plné míře, úrokové sazby by patrně musely sklouznout do mínusu, polud by se rizika recese vystupňovaly. Reálná ekonomika zpravidla pociťuje dopad poklesů kapitálových trhů do šesti měsíců.

20.11.2018 / MV81, s.r.o.

Letošní druhá výrazná korekce na akciových trzích

Globální akciový trh v letošním roce vykazuje nestabilitu a možný blížící se konec býčího sentimentu. Bezstarostné 10leté období růstu až na pár záváhání probíhalo pod taktovkou "bezmezné" konjunktury, tak trochu se však pozapomnělo na fáze ekonomického cyklu. Na druhou stranu existují teorie, které hovoří o tzv. "novém normálu", který vychází z přesvědčení o konstantním růstu v závislosti na výkonu ekonomiky. Nadcházející období napoví, která z nich bude mít navrch.

29.10.2018 / MV81, s.r.o.

Německý ZEW index klesá

Tento index sleduje náladu tamějších investorů, jinými slovy důvěru investorů v německou ekonomiku. Strašákem číslo jedna je celní roztržka mezi US a Čínou a dopady na globální obchod. Jestli je eskalace vzájemných stavů na svém vrcholu, ukáže až, nicméně se podle aktuálního vývoje se zdá, že obě strany by smírné řešení nakonec i uvítaly. Index se nachází v záporných hodnotách, očekává se pokles nebo spíše zpomalení tempa růstu HDP, které je ministerstvem financí odhadováno na 1,8 %.

16.10.2018 / MV81, s.r.o.

Varovné signály Světové banky a MMF

Obě organizace shodně varují před riziky, které ohrožují globální obchod. Krom razantně se zvyšujících US úrokových sazeb, rovněž zmiňují politiku zavádění vzájemných cel především mezi US a Čínou. Donald Trump se jako by snaží Čínu zlomit, resp.ji donutit k poslušnosti, Čína reaguje vždy jen dorovnáváním celních limitů ze strany amerického administravy. Možná jde tak trochu o to čínského protějška zastrašit do té míry, aby dorovnávací cla neuplatnil.

15.10.2018 / MV81, s.r.o.

Hypotéky v ČR pod přísnějšími podmínkami

ČNB se rozhodla rázněji přikročit k ochlazení částečně přehřátého hypotéčního trhu. Opatření jsou namířeny na procentní strukturu závazku, nelze si tedy půjčovat na celou kupní cenu nemovitosti, žadatel musí doložit 30% z vlastních zdrojů, celková měsíční splátka nesmí přesáhnout 45% měsíčního příjmu žadatele. Sledovaným efektem se pak stává razantní snížení poptávky a v návaznosti určité snížení cenové hladiny

1.10.2018 / MV81, s.r.o.

Inflace v ČR na vzestupu

Konkrétně rostly ceny o 2,3% v meziročním srovnání, to už je hladina, kdy ČNB zpozorní a začne jednat, resp. již jedná, a to zvyšováním úrokových sazeb. To má za následek zdražení úvěrů nebo obecně peněz, banky tak od svých klientů vyžadují vyšší úrokové výnosy, to sebou však přináší riziko vzestupu podílu tzv. "špatných úvěrů", kdy se jedná o klienty, kteří jsou v prodlení se splátkami déle než tři měsíce. Ekonomika tak zpomaluje, tempo růstu mezd přinejmenším stagnuje.

10.8.2018 / MV81, s.r.o.

Facebook společně s Twitterem vyplašili trhy

Při nedávno zveřejněných kvartálních hospodářských výsledcích, čekalo investory nepříjemné překvapení, dynamika růstu tržeb včetně pol roka ožky čistý zisk, zůstala za očekáváním, u Twitteru i pokles počtu uživatelů. Na vině je v první řadě zpřísněná legislativa v oblasti ochrany osobních údajů, doprovodné a do jisté míry neočekávané výdaje se na čtvrtletních ukazatelech promítnout zkrátka musely.

5.8.2018 / MV81, s.r.o.

Naděje kladenské Poldi bohužel opět utrpěly

Byť nové kolo dražby kladenské Poldi znamenalo určitý příslib směrem k budoucímu obnovení provozu, tak právě z toho samého důvodu znovu pohasíná. Vydražitel, společnost Warhols Hold ve stanovené 30 týdenní lhůtě nezaplatil částku 251 mil. Kč, které bylo prostřednictvím dražby dosaženo. Alespoň částečná obnova výroby tak zůstává v nedohlednu. Nejistota stejně jako určitá zbytková naděje však stále zůstává.

30.7.2018 / MV81, s.r.o.

Poldi Kladno s novou nadějí

V proběhnuvší dražbě celého podniku bylo docíleno částky 251 milionů Kč. V Kladně doufají, že vydražitel tentokrát také avizovanou částku zaplatí, jedná se již o druhou dražbu, v té první bylo dosaženo ještě o 10 milionů více, ta však nebyla zaplacena a investor vycouval. Kdo je novým nabyvatelem zatím není známo. Podle zpravodajských informací je i tentokrát obnova provozu podniku, v jakém rozsahu a znovuzískánou pracovní silou také není známo, tak uvidíme...

28.6.2018 / MV81, s.r.o.

Deutsche Bank stále v nemilosti investorů

Akcie této přední německé banky jsou neustále pod palbou prodejních příkazů. Důvodů proč tomu tak je bysme mohli hledat v rozsáhlých pokutách, které je banka nucená v rámci vyrovnání se s klienty za své účinkování během finanční krize, resp.před ní. Okolnostmi nucená vyrovnání se pohybují již v desítkách miliard EUR, jestli je tento výčet konečný ukáže až čas. Pro dlouhodobé investory se tak rýsuje zajímavá příležitost, jak zhodnotit své prostředky.

14.6.2018 / MV81, s.r.o.

Stránky