Novinky ze světa obchodu a financí

Ostře sledované kvartální výsledky bank v US i v Evropě

Zklamání přinášejí hospodářské výsledky předních amerických i evropských bankovních skupin za 4q 2018. Problémem se staly především divize investičního bankovnictví, korekce na akciových trzích, dá-li se situace takto nazvat (medvědí trh zdá se se odkládá, byť ještě definitivně zažehnán není), sebou přinesla výrazný pokles ve valuacích jednotlivých portfolií (fondy, jednotlivci), ten by měl však být kompenzován opětovným růstem v právě probíhajícím čtvrtletí.

5.2.2019 / MV81, s.r.o.

Situace na kapitálových trzích vyznívá pozitivně

Všudy přítomný strach zdá se odeznívá, potvrzují to zvyšující se ceny akcií, resp.hodnoty burzovních indexů. Stále ještě nejsou hrozby recese eleminovány, nicméně vývoj od prosince, kdy ten loňský patřil co do poklesu vůbec k těm nejhorším v historii, se v lednu stabilizuje, ovšem s jistotou říci, že je po všem tvrdit nelze. Podstatnou roli pro budoucnost bude hrát ekonomický sentiment ve společnosti, potažmo spotřebitelská důvěra, ochota utrácet a v neposlední řadě i "nálada" v masmédiích.

17.1.2019 / MV81, s.r.o.

Finanční trhy znervózněly, plíživě se šíří strach

Ten je mediálně podpořený, společně s rostoucími úrokovými sazbami a citelným poklesem na kapitálových, se tak vytváří ideální klima, které může samotnou krizi. Jde o to donutit spotřebitele zavřít peněženku, pokud se toto chování rozšíří masově, tak se jedná co do recese nebo alespoň částečnému poklesu globální ekonomiky učiněno za dost. Profitovat z takového scénáře budou především investoři v takzvaných krátkých pozicích. Akciové indexy zpravidla odepisují 30% ze svých maxim.

31.12.2018 / MV81, s.r.o.

Bude utracen trendový akciový býk? Uvidíme...

Na globální akciový trh dorazila opětovně nastartovaná chmurná nálada. Evropa je v zajetí zpomalení růstu HDP, očekávaná čísla procházejí v jednotlivých evropských zemích revizí směrem dolů. Evropská centrální banka nemá k dispozici standardní měnové nástroje v plné míře, úrokové sazby by patrně musely sklouznout do mínusu, polud by se rizika recese vystupňovaly. Reálná ekonomika zpravidla pociťuje dopad poklesů kapitálových trhů do šesti měsíců.

20.11.2018 / MV81, s.r.o.

Letošní druhá výrazná korekce na akciových trzích

Globální akciový trh v letošním roce vykazuje nestabilitu a možný blížící se konec býčího sentimentu. Bezstarostné 10leté období růstu až na pár záváhání probíhalo pod taktovkou "bezmezné" konjunktury, tak trochu se však pozapomnělo na fáze ekonomického cyklu. Na druhou stranu existují teorie, které hovoří o tzv. "novém normálu", který vychází z přesvědčení o konstantním růstu v závislosti na výkonu ekonomiky. Nadcházející období napoví, která z nich bude mít navrch.

29.10.2018 / MV81, s.r.o.

Německý ZEW index klesá

Tento index sleduje náladu tamějších investorů, jinými slovy důvěru investorů v německou ekonomiku. Strašákem číslo jedna je celní roztržka mezi US a Čínou a dopady na globální obchod. Jestli je eskalace vzájemných stavů na svém vrcholu, ukáže až, nicméně se podle aktuálního vývoje se zdá, že obě strany by smírné řešení nakonec i uvítaly. Index se nachází v záporných hodnotách, očekává se pokles nebo spíše zpomalení tempa růstu HDP, které je ministerstvem financí odhadováno na 1,8 %.

16.10.2018 / MV81, s.r.o.

Varovné signály Světové banky a MMF

Obě organizace shodně varují před riziky, které ohrožují globální obchod. Krom razantně se zvyšujících US úrokových sazeb, rovněž zmiňují politiku zavádění vzájemných cel především mezi US a Čínou. Donald Trump se jako by snaží Čínu zlomit, resp.ji donutit k poslušnosti, Čína reaguje vždy jen dorovnáváním celních limitů ze strany amerického administravy. Možná jde tak trochu o to čínského protějška zastrašit do té míry, aby dorovnávací cla neuplatnil.

15.10.2018 / MV81, s.r.o.

Hypotéky v ČR pod přísnějšími podmínkami

ČNB se rozhodla rázněji přikročit k ochlazení částečně přehřátého hypotéčního trhu. Opatření jsou namířeny na procentní strukturu závazku, nelze si tedy půjčovat na celou kupní cenu nemovitosti, žadatel musí doložit 30% z vlastních zdrojů, celková měsíční splátka nesmí přesáhnout 45% měsíčního příjmu žadatele. Sledovaným efektem se pak stává razantní snížení poptávky a v návaznosti určité snížení cenové hladiny

1.10.2018 / MV81, s.r.o.

Inflace v ČR na vzestupu

Konkrétně rostly ceny o 2,3% v meziročním srovnání, to už je hladina, kdy ČNB zpozorní a začne jednat, resp. již jedná, a to zvyšováním úrokových sazeb. To má za následek zdražení úvěrů nebo obecně peněz, banky tak od svých klientů vyžadují vyšší úrokové výnosy, to sebou však přináší riziko vzestupu podílu tzv. "špatných úvěrů", kdy se jedná o klienty, kteří jsou v prodlení se splátkami déle než tři měsíce. Ekonomika tak zpomaluje, tempo růstu mezd přinejmenším stagnuje.

10.8.2018 / MV81, s.r.o.

Facebook společně s Twitterem vyplašili trhy

Při nedávno zveřejněných kvartálních hospodářských výsledcích, čekalo investory nepříjemné překvapení, dynamika růstu tržeb včetně pol roka ožky čistý zisk, zůstala za očekáváním, u Twitteru i pokles počtu uživatelů. Na vině je v první řadě zpřísněná legislativa v oblasti ochrany osobních údajů, doprovodné a do jisté míry neočekávané výdaje se na čtvrtletních ukazatelech promítnout zkrátka musely.

5.8.2018 / MV81, s.r.o.

Stránky