Novinky ze světa obchodu a financí

Inflace v ČR na vzestupu

Konkrétně rostly ceny o 2,3% v meziročním srovnání, to už je hladina, kdy ČNB zpozorní a začne jednat, resp. již jedná, a to zvyšováním úrokových sazeb. To má za následek zdražení úvěrů nebo obecně peněz, banky tak od svých klientů vyžadují vyšší úrokové výnosy, to sebou však přináší riziko vzestupu podílu tzv. "špatných úvěrů", kdy se jedná o klienty, kteří jsou v prodlení se splátkami déle než tři měsíce. Ekonomika tak zpomaluje, tempo růstu mezd přinejmenším stagnuje.

10.8.2018 / MV81, s.r.o.

Facebook společně s Twitterem vyplašili trhy

Při nedávno zveřejněných kvartálních hospodářských výsledcích, čekalo investory nepříjemné překvapení, dynamika růstu tržeb včetně pol roka ožky čistý zisk, zůstala za očekáváním, u Twitteru i pokles počtu uživatelů. Na vině je v první řadě zpřísněná legislativa v oblasti ochrany osobních údajů, doprovodné a do jisté míry neočekávané výdaje se na čtvrtletních ukazatelech promítnout zkrátka musely.

5.8.2018 / MV81, s.r.o.

Naděje kladenské Poldi bohužel opět utrpěly

Byť nové kolo dražby kladenské Poldi znamenalo určitý příslib směrem k budoucímu obnovení provozu, tak právě z toho samého důvodu znovu pohasíná. Vydražitel, společnost Warhols Hold ve stanovené 30 týdenní lhůtě nezaplatil částku 251 mil. Kč, které bylo prostřednictvím dražby dosaženo. Alespoň částečná obnova výroby tak zůstává v nedohlednu. Nejistota stejně jako určitá zbytková naděje však stále zůstává.

30.7.2018 / MV81, s.r.o.

Poldi Kladno s novou nadějí

V proběhnuvší dražbě celého podniku bylo docíleno částky 251 milionů Kč. V Kladně doufají, že vydražitel tentokrát také avizovanou částku zaplatí, jedná se již o druhou dražbu, v té první bylo dosaženo ještě o 10 milionů více, ta však nebyla zaplacena a investor vycouval. Kdo je novým nabyvatelem zatím není známo. Podle zpravodajských informací je i tentokrát obnova provozu podniku, v jakém rozsahu a znovuzískánou pracovní silou také není známo, tak uvidíme...

28.6.2018 / MV81, s.r.o.

Deutsche Bank stále v nemilosti investorů

Akcie této přední německé banky jsou neustále pod palbou prodejních příkazů. Důvodů proč tomu tak je bysme mohli hledat v rozsáhlých pokutách, které je banka nucená v rámci vyrovnání se s klienty za své účinkování během finanční krize, resp.před ní. Okolnostmi nucená vyrovnání se pohybují již v desítkách miliard EUR, jestli je tento výčet konečný ukáže až čas. Pro dlouhodobé investory se tak rýsuje zajímavá příležitost, jak zhodnotit své prostředky.

14.6.2018 / MV81, s.r.o.

Argentina zažádala o pomoc MMF

Země zmítaná vysokou inflací, nestabilní měnou a vysokými úrokovými sazbami, si řekla o 50 miliard dolarů u Mezinárodního měnového fondu. Překlenovací úvěr má posloužit jako pojistka proti úplnému zhroucení ekonomiky. Současný prezident se snaží jihoamerický stát stabilizovat prostřednictvím rozsáhlých hospodářských reforem, MMF zpravidla tyto reformy po státech požaduje, stejně jako okleštění výdajů na štědrou sociální politiku.

10.6.2018 / MV81, s.r.o.

Tempo růstu mezd v ČR příliš neakceleruje

Nezaměstnanost co do procentní míry sice trhá rekordy, ale s ní spojený růstový efekt mezd tak trochu pokulhává. Na druhou stranu platí, že mzdy jsou rigidní směrem dolů i v případě hospodářského útlumu, čemuž značně přispívají neoblomné odbory, nové zaměstnance tak zaměstnavatelé lákají spíše na nástupní bonusy, jedná se o jednorázovou položku, z které žádný navazující závazek nevzniká.

19.5.2018 / MV81, s.r.o.

Výnos US desetiletého dluhopisu testuje hranici 3%

Často ve článcích zmiňujeme Spojené státy americké, má to svůj racionální důvod, a to že stále platí za supervelmoc, která politicky, ekonomicky i společensky diktuje "zbytku světa" směr, kterým se bude ubírat. Investoři aktuálně požadují výnos za držbu dluhu s desetiletou splatností na úrovni 3%, což přímo konkuruje průměrnému dividendovému výnosu akcií za mořem.

12.5.2018 / MV81, s.r.o.

Kam směřuje trh s nemovitostmi? Vsadil bych si na částečný pokles

ČNB utahuje podmínky pro získání hypoték. Dle jejich prognózy jsou ceny na trhu s realitami nadhodnoceny o 10%, což je resp.může být prognóza ještě optimistická. Kupní síla obyvatelstva sice roste, samotné mzdy vyjma mladoboleslavské Škodovky jdou nahoru poněkud lenivějším tempem, ČNB letos minimálně jednou zvedne úrokové sazby, to vyústí pohybu směrem k hypotékám a jejich procentuální úrokovou míru.

11.5.2018 / MV81, s.r.o.

Nadprodukce ropy z USA zaplavuje trh

ta se aktuálně pohybuje na úrovni 10 mil.barelů denně, zatím co Opec těžbu utahuje, v USA roste nebývalá expanze, do konce roku by měl tento trend pokračovat a prolomit hranici 12 mil.barelů denně, tím by se Spojené státy dostaly do pozice těžební jedničky ve světě místo Ruska. Crna ropy s ohledem na geopolitickou situaci prudce posiluje, fundamentálně na těžko pochopitelné úrovně přes 77$ za barel ropy Brent.

11.5.2018 / MV81, s.r.o.

Stránky