Novinky ze světa obchodu a financí

Akcie dolů, zlato nahoru - průvodní symptomy krize signalizující nervozitu

Hned na úvod se sluší říct, že ona zmiňované krize, přeci jenom ještě nemusí nutně nastat. Veřejné povědomí již sice nějaký ten čas recesi věští, ale připravuje se na ni populace skutečně? Řekl bych, že docela líně a neochotně, kdo by se však na ni, vyjma notorických vyvolávačů, těšil. Akcie klesají spíše preventivně a stejně tak preventivně roste zlato, až to svádí k sebenaplňujícímu proroctví, nicméně k tomu je potřeba trhům dodat masivnější impuls než jsou současné ekonomické strašáky, investoři už jsou na ně zvyklé, stejně tak jako spotřebitelé, mnozí samotným čekáním znudění...ano, krize příjde nepochybně, ale bude to náhle a v tichosti.

13.8.2019 / MV81, s.r.o.

Šílenství, do kterého se dluhopisové investice blíží, již ztrácí přídomek investice

Bondy napříč světem jako by měly rating AAA+ automaticky. Záporné výnosy přestávají být něčím výjimečným a posun k cela běžným tuto tendenci aktuálně potvrzují. V základu selským rozumem a prostou matematikou se dobereme k závěru, že tak jako tak se prodělku nevyhneme, ledaže by očekávané výnosy v pozicích byly ještě zápornější než ty dosavadní. Tímto měřítkem jsou pak i společnosti jako čerstvý nováček Uber vlastně levné, není lepšího příkladu, protože vrcholový management s dostatečnou dávkou rezignace investorům přednesl tezi, že se nikdy nebude schopen dostat do zelených čísel. Hezký výhled pro společnost s kapitalizací 74 mld $.

9.8.2019 / MV81, s.r.o.

Trhy pořádně nevědí, jaký scénář bude podkladem pro budoucí růst

Slábnoucí globální ekonomika pořádně zatápí všemi napříč trhem, sázky na pokles, čili otevřít short pozice je pro psychiku zpravidla velmi skličující, miliontině procenta investorů se opravdu podaři trefit ideální okamžik přerodu do medvědího cyklu, trhům však 10 let a několik měsíců velí býci, většina činovníků má tendenci přehánět víru v růst nikdy nekončícím růstem, všichni však víme, že nic neroste do nebe, i když je potřeba dodat, že například technologický gigant Amazon již to pomyslné nebe protnula minimálně třikrát. Valuace jejich akcií již dávno přesahují všechny racionální i iracionální meze, zkrátka jednou musí přijít okamžik, kdy se její dynamika zastaví.

9.8.2019 / MV81, s.r.o.

Medvědí facka Donalda Trumpa

Když to nešlo po dobrém s Fedem, šlo to minimálně v dnešním obchodování, po zlém se cly. Americký prezident uvalil další cla na čínské zboží v rozsahu 300 mld.dolarů. Tento krok a především jeho načasování budí rozpaky a nedá spát nejednomu z dlouhodobých investorů. Burzy po celém světě se v průběhu dnešního obchodování již celkem slušně oklepávaly z rozhodnutí FEDu o mírnějším uvolnění měnové politiky, růstová korekce předchozího propadu vzala za své, když globální informační agentury reprodukovaly informaci o gradaci obchodního sporu s čínským protějškem, z toho se již trhy vzpamatovat nedokázaly...

1.8.2019 / MV81, s.r.o.

FED sazby snížil, nevyhověl však ani Trumpovi, ani očekávání trhu

25 basis, to je odpověď na otázku o kolik centrální banka US snížila úrokové sazby. Reakce převážné části investiční obce na sebe nenechala dlouho čekat, následoval razantní pokles akcií a naopak posílení dolaru vůči světovým měnám. Očekávání byla nastavena na snížení o půl procentního bodu, samo o sobě se nejedná o nepřekonatelný nesoulad mezi realitou a předchozímu očekávání, trhy spíše FED, resp.šéf banky vystrašil doprovodným komentářem s tím, že se jedná o vyrovnávací snížení, nikoliv o začínající trend poklesu sazeb.

1.8.2019 / MV81, s.r.o.

Zrak se nyní upírá k FEDu

Centrální banka US jako jeden ze stěžejních činitelů hospodářského cyklu, zasedá příští týden a na programu budou úrokové sazby. V očekávání, ne jen investiční veřejnosti FED sazby sníží, buďto o čtvrt nebo o půl procentního bodu. Tak jako tak je snižování sazeb známkou slabosti ekonomiky, jenže trhy, a to je jejich přirozená vlastnost, chtějí růst, a proto i tento pokles sazeb nechtějí vidět ve světle reality, ze zpomalení tempa růstu už to k recesi není až tak daleko, byť se v rostoucím trendu jedná jen o přechodné období

28.7.2019 / MV81, s.r.o.

Klesající objemy obchodů na pražské burze

Dávno pryč jsou ty časy, kdy se na burzovním parketu obchodovaly miliardy, při prodejních se objemy pohybovaly kolem 5 miliard Kč denně, zatímco v současné době horko těžko dosáhnou na 0,5 mld. Od zrušení kotačního systému se začly propadat a jako by tak potvrzovaly definici "medvědího" trhu. Proto by se zdálo jeho opětovné nasazení být dobrým krokem pro nynější zabržděný model bid/offer. Toto opatření by také přilákat více zahraničích hráčů, kteří by stojaté vody jistě rozdmýchalo

9.5.2019 / MV81, s.r.o.

Kapitalismus dráždí superkapatalismus - trh je nabídkovou stranou přesycený

Postupy v rámci marketingových akcích nabírají na intenzitě, způsoby jak se spotřebiteli dostat při co nejmenších nákladech do peněženky, již chvílemi připomínají dostihovou štvanici. Jezdec svého koně je schopen dostat za hranici pomyslných výkonů a de facto v přeneseném slova smyslu svého koně ("zaměstnance" či spotřebitele) odrovnat. Nápor reklam při namátkově vybraném ať už bulvárního nebo konvenčního článku, je nesnesitelný.

4.5.2019 / MV81, s.r.o.

Jistota výnosu při minimálním riziku? Odpověď zní kupovat přední akciové indexy

Platí to samozřejmě pro dlouhý kapitál, zkrátka takovou investici musí trpěliví investoři vysedět. Riziko? Menší než malé, pokud člověk nedělá začátečnické chyby. Volně a s nadsázkou přepoženo, nekupuje - li na maximech a neprodává na minimech. Na druhou stranu trefit "dno" a vystihnout "vrchol" se podaří, vlastně nepodaří většině investorů ani jednou za život...stačí však udržet si zdravou víru v růst, který je i přes všechny nástrahy v dlouhodobém horizontu nezadržitelný.

9.4.2019 / MV81, s.r.o.

ECB posunula termín zvýšení úrokových sazeb

A na to jsou choulostivé především banky, v prvé řadě jejich marže tímto dál stagnují a prostor pro navyšování zisků je omezený. Na druhou stranu neroste podíl nesplácených úvěrů, které sebou zvyšování úrokových sazeb přináší. Euru jako měně tento odklad nepomohl zrovna tak, na hlavním páru s dolarem oslabilo chvílemi až pod hladinu 1,1200. Inflace eurozóny dlouhodobě stagnuje i přes masivní aktivitu ECB, HDP kolísá v průměru kolem 1%, což také nasvědčuje celkovému ekonomickému ochlazení.

9.3.2019 / MV81, s.r.o.

Stránky